Obecní zvon
Obecní zvon
Významnou kulturní a církevní památkou je ZVON
Jeho posláním vždy bylo oznamovat lidem nějakou novinu, ať již veselou či smutnou, posláním, upozornit občany na čas k práci, odpočinku a k modlitbě. Často musel zvonit, když plameny zachvátily les. Své spoluobčany doprovází i na jejich poslední cestě.
I Nová Dědina má svůj zvon, který je dnes zavěšen ve zvoničce na hřbitově. Ale nebylo tomu tak vždy. I zde se nezachovaly žádné podrobnější záznamy. V dochovaných obecních kronikách, ani v písemných vzpomínkách Jana Poláška a Zdeňka Kubíčka není uvedeno, kdo nechal zvon zhotovit a kdo jej posvětil, ani přesné datum, kdy byl zavěšen. Snad to bylo v té první obecní kronice, která se však nenávratně ztratila. Podle data zhotovení zvonu, jak je uvedeno na jeho obvodu, lze jen usoudit, že posvěcení zvonu provedl kvasický farář P. Pavel Král a podle reliéfů na zvonu, že byl zasvěcen Panně Marii.
Zvon byl ulit v dílně Leopolda Františka Stankeho z Olomouce v roce 1839.
Z vyprávění dětí pamětníků víme, že původně byl zvon umístěn ve zděné zvoničce, která byla postavena u silnice v horní části vesnice v prostoru, kde dnes stojí dům číslo 59. Zvonička však byla zhotovena z nepálených cihel a časem se začala rozpadat. Jak zvonička vypadala, o tom nejsou žádné písemné záznamy ani kresby.
Požár, který v roce 1859 zachvátil velkou část obce, zničil i domek, ve kterém byla obecní škola. Když pak v roce 1860 byl položen základní kámen nové budovy školy, bylo rozhodnuto, aby na její střeše byla zhotovena i zvonička, do které bude zvon zavěšen. A tak při slavnostním otevření nové školy zvonil zvon ze svého nového místa. Zvonění bylo jednou z povinností učitelů. Často se však stávalo, že ranní, polední a večerní zvonění vykonávala stařenka Valentíková, která bydlela nedaleko školy. V roce 1871 byl zvoněním pověřen obecní sluha.
Zvon ve své zvoničce přežil I. světovou válku, ale té druhé se již nevyhnul. Petr Klapil a Květoslava Koutňáková ve své knize Kvasice uvádí, že dne 18. března 1942 dostavili se do Kvasic zástupci firmy Halamíček, aby všechny předem označené zvony z celé klasické farnosti pro válečné účely odebrali. A tak již ve čtvrtek 19. března dostavil se na Novou Dědinu zástupce okresního úřadu s pracovníky firmy a zvon ze zvoničky sňali. Naposledy zvonil ve třičtvrtě na tři odpoledne a pak byl sňat a odvezen. Bylo smutno v dědině, protože válečné události nezaručovaly, že se zvon ještě někdy vrátí. A vrátil se.
Začátkem října 1945 se neporušen vrátil zpět do své obce. Naštěstí bylo na něm žlutou barvou v německém a českém jazyce uvedeno místo odkud byl odebrán. Proto také tak brzo byl zpět. Ihned byl znovu zavěšen na své místo ve zvoničce na střeše budovy školy a poprvé po svém návratu zazněl jeho hlas dne 28. října.
A tak zde zůstal až do roku 1959. To však již delší dobu nebyl používán, protože dřevěná konstrukce zvoničky byla již ve velmi špatném stavu a bylo nebezpečí jejího zhroucení. Proto častěji zazněl jeho hlas z gramofonové desky či magnetického pásku prostřednictvím obecního rozhlasu. Již při záměru zřídit v obci vlastní hřbitov bylo počítáno s tím, že zde bude postavena i zvonička, kde bude zvon zavěšen. A tak našel své nové důstojné místo. Velká škoda. Že jeho hlas nyní slyší jen občané bydlící na dolním konci dědiny. Na horní konec jeho hlas nedoletí.
Dnes již zvon neplní zcela své poslání. Již nám neoznamuje začátek dne a příchod večera. Neoznamuje čas k modlitbám. Zůstalo mu jen to smutnější poslání, rozloučit se se zesnulými.
Pak v jeho hlase slyšíme že říká: „Živé volám – mrtvé oplakávám“.
Technické údaje a popis zvonu
Zvon je ulit z bronzu a je vysoký 43 cm a dolní průměr má 49 cm. V dolní části po obvodu je v latině uvedeno jméno autora litecké dílny, které zní: „A Leopoldo Francisco Stanke Olomoucii fusa 1839“
Uprostřed je reliéf Panny Marie s Jezulátkem v náručí. Co drží Panna Marie v pravé roce je velmi špatně zřetelné. V horní části zvonu je nápis opět v latině a zní: „S: Maria ora pro noris“.
Jak již bylo uvedeno, zvon nese ještě stopy nápisů provedených žlutou barvou. Při zavěšování zvonu do zvoničky byla snaha nápisy odstranit, ale nebylo to dokonale provedeno. Dosud znatelný nápis zní: „Gemein…Df Neudorf Nová Dědina, Kreis, Kromě…“
Text: J. Brož
Datum poslední aktualizace: 23. 10. 2013 15:47